Fundacja Centrum Praw Kobiet - Finanse

Nasza biblioteka

 • Od przemocy ekonomicznej do niezależności
  Poradnik finansowy dla kobiet
 • Przemoc ekonomiczna
  Przemoc ekonomiczna
 • Wybieram życie
  Wybieram życie

Kalendarium wydarzeń

Brak wydarzeń w wybranym okresie

Nawigacja

Jesteś tutaj:

Treść strony

Zdrowe relacje finansowe

Niemal we wszystkich rodzinach i związkach intymnych od czasu do czasu dochodzi do sporów na temat pieniędzy, ich zarabiania i wydawania. Ludzie różnią się w podejściu do pieniędzy, dlatego tak ważne jest budowanie w związku zdrowych relacji finansowych. Zwykle jest to kwestia negocjacji i uzgadniania ze sobą większych wydatków.

To, jaką wartość mają dla nas pieniądze i jak nimi gospodarujemy wynosimy często z domu, chociaż nie bez znaczenia są też nasze późniejsze doświadczenia życiowe. Nieporozumienia i spory na tle finansowym często wynikają właśnie z owych różnic dotyczących podejścia do pieniędzy. Sporom tym nie musi towarzyszyć jednak przemoc, jeśli partnerzy pomimo różnic, nauczą się dobrze komunikować i będą okazywali sobie wzajemny szacunek i zrozumienie. W prawdziwie partnerskich relacjach nikt nikogo nie wykorzystuje finansowo, partnerzy otwarcie się komunikują i uzgadniają wszystkie ważne decyzje finansowe.

Zdrowe ekonomicznie relacje w związku budujemy w drodze negocjacji i uzgadniania ze sobą większych wydatków.

Dobrze jest przy tym kierować się pewnymi zasadami:

 • Oboje partnerzy mają dostęp do informacji na temat stanu finansów rodzinnych, choć jedno z nich może się głównie zajmować codziennymi wydatkami i dbać o płacenie rachunków.
 • Partnerzy jasno określają dzielące ich różnice odnoszące się do zarabiania i wydawania pieniędzy i uzgadniają wspólne cele finansowe.
 • Partnerzy wspólnie opracowują plany realizacji uzgodnionych wcześniej celów finansowych i przestrzegają tych uzgodnień.
 • Oboje partnerzy uznają i przestrzegają zasady, w myśl, której ich prawa w zakresie podejmowania decyzji finansowych są równe, niezależnie od tego, kto z nich więcej zarabia lub dysponuje większym majątkiem.
 • Każdy z partnerów ma dostęp do wspólnych pieniędzy bez potrzeby proszenia drugiej osoby o zgodę i bez potrzeby ukrywania swoich wydatków.
 • Istotne decyzje finansowe podejmowane są wspólnie.
 • Pieniądze nie są tematem do romantycznych rozmów.
 • Warto jednak o nich rozmawiać i poznać stosunek partnera do pieniędzy, aby w nowym związku uniknąć niespodzianek i zminimalizować podłoże konfliktów.

Więcej cennych rad znajdziesz w praktycznym poradniku dla kobiet pt. „Od przemocy ekonomicznej do niezależności” . Skorzystaj z pomocy oferowanej w Centrum Praw Kobiet  lub wejdź na Porady online!

Sonda internetowa

Co robisz z oszczędnościami?
trzymam w banku
44%
inwestuje na giełdzie
4%
chowam "w skarpecie"
5%
natychmiast je wydaję
4%
nie mam oszczędności
43%
oddane głosy: 135

Newsletter

Chcę otrzymywać wiadomości dotyczące aktywności w poszczególnych programach Centrum Praw Kobiet

Materiały promocyjne

Europejski Fundusz Spójności
Program Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL
Fundusz Inicjatyw Obywatelskich
Wsparcie instytucji państwowych
Miasto Stołeczne Warszawa
logo
centrum sztuki impart
Women's World Day of Prayer