Fundacja Centrum Praw Kobiet - Finanse

Nasza biblioteka

 • Od przemocy ekonomicznej do niezależności
  Poradnik finansowy dla kobiet
 • Przemoc ekonomiczna
  Przemoc ekonomiczna
 • Wybieram życie
  Wybieram życie

Kalendarium wydarzeń

Brak wydarzeń w wybranym okresie

Nawigacja

Jesteś tutaj:

Treść strony

Konta bankowe

Jeżeli masz w zwyczaju trzymać swoje dochody na rachunku bieżącym, warto jak najszybciej pozbyć się tego nawyku. Rachunek bieżący powinien służyć tylko i wyłącznie dwóm celom: opłacaniu rachunków i wypłacie gotówki.

Warto co jakiś czas robić rozeznanie w ofertach bankowych. Prawdopodobnie najbardziej korzystnym finansowo rozwiązaniem będzie konto internetowe, w którym i rachunek bankowy, i wszystkie podstawowe działania – przelewy, konta oszczędnościowe – będą darmowe. Powinnaś mieć także zapewniony internetowy dostęp do wyciągów bankowych, możliwość bezpłatnego korzystania z bankomatów związanych z bankiem.

Rachunek oszczędnościowy to w przeciwieństwie do rachunku bieżącego odpowiednie konto do gromadzenia i zabezpieczania pieniędzy przed inflacją, a także przed zbyt łatwym dostępem osób nieuprawnionych. Zakładając długoterminowe konto oszczędnościowe zabezpieczasz się także przed sobą samą lub raczej przed skutkami impulsywnych zakupów, którym ulega większość z nas, kobiet. Traktuj swoje konto oszczędnościowe jak swój skarb, to z niego będziesz czerpała poczucie finansowego bezpieczeństwa. To Twoje zabezpieczenie na dobre i złe wypadki losowe. Chroń je przed zakusami bliskich osób, które niejednokrotnie będą Cię namawiać, żebyś podżyrowała kredyt, pożyczyła na nową firmę i inne ważne cele. Już raz zostałaś oszukana, więc należy Ci się świadomość, że masz odłożone żelazne środki na bezpieczną przyszłość – swoją przyszłość.

Stwórz osobiste kobiece konto oszczędnościowe wyłącznie z myślą o sobie samej, na swoje nazwisko, odrębne od kont partnera i dzieci. Po co? Każda kobieta zasługuje na to, żeby w razie jakiejś nagłej osobistej potrzeby nie musieć nikogo informować ani pytać o zgodę. Masz za sobą określone doświadczenia i dlatego posiadanie własnych pieniędzy „na wszelki wypadek” powinno być dla Ciebie kwestią priorytetową – bycia lub niebycia kobietą niezależną finansowo.

Skorzystaj z przydatnych w procesie oszczędzania usług bankowych, takich jak:

 • Zlecenie stałe. Przekazujesz do banku informacje, aby określonego dnia przelewał konkretną kwotę na wskazany rachunek. Jeżeli stawka np. czynszu zmieni się, wystarczy zmodyfikować zlecenie.
 • Polecenie zapłaty. Z tej bankowej usługi korzystamy w przypadku wydatków, których wysokość różni się w każdym miesiącu, tak np. jak rachunki za telefon komórkowy. Umawiamy się z bankiem i instytucją, która wystawia rachunki, na pobieranie odpowiedniej kwoty z naszego konta. Operator telefonii komórkowej, czy dostawca prądu będzie wtedy wysyłał fakturę zarówno do nas, jak i do banku, a ten ostatni przeleje odpowiednią kwotę na konto instytucji wystawiającej fakturę.

Oczywiście taka automatyzacja (korzystanie z usługi polecania zapłaty i zlecenia stałego) nie powinna oznaczać braku zainteresowania z Twojej strony. W przypadku polecenia zapłaty może zdarzyć się pomyłka i z twojego konta zostanie pobrana kwota większa niż należy. Masz jednak 30 dni na anulowanie takiej transakcji. Zapoznaj się z tabelą opłat i prowizji w swoim banku a także w bankach konkurencyjnych. Zastanów się, a następnie wybierz najkorzystniejszą z ofert.

Więcej cennych rad znajdziesz w praktycznym poradniku dla kobiet pt. „Od przemocy ekonomicznej do niezależności” oraz w zakładce FAQ.

następna strona »

Sonda internetowa

Co robisz z oszczędnościami?
trzymam w banku
44%
inwestuje na giełdzie
4%
chowam "w skarpecie"
5%
natychmiast je wydaję
4%
nie mam oszczędności
43%
oddane głosy: 135

Newsletter

Chcę otrzymywać wiadomości dotyczące aktywności w poszczególnych programach Centrum Praw Kobiet

Materiały promocyjne

Europejski Fundusz Spójności
Program Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL
Fundusz Inicjatyw Obywatelskich
Wsparcie instytucji państwowych
Miasto Stołeczne Warszawa
logo
centrum sztuki impart
Women's World Day of Prayer