Fundacja Centrum Praw Kobiet - Finanse

Nasza biblioteka

 • Od przemocy ekonomicznej do niezależności
  Poradnik finansowy dla kobiet
 • Przemoc ekonomiczna
  Przemoc ekonomiczna
 • Wybieram życie
  Wybieram życie

Kalendarium wydarzeń

Brak wydarzeń w wybranym okresie

Nawigacja

Jesteś tutaj:

Treść strony

Spłata zadłużenia

Specjaliści od wychodzenia ze spirali długów zgodnie twierdzą, że wszelkie działania należy rozpocząć od uspokojenia emocji. Tylko racjonalne podejście i konsekwentne działanie pozwoli Ci wyjść z impasu. Zanim zaczniesz spłacać zobowiązania, które budzą Twoje wątpliwości, skieruj swoje kroki do prawnika, od którego dowiesz się, czy i w jakim stopniu jesteś rzeczywiście zobowiązana do spłaty zadłużenia. Listę specjalistów znajdziesz na www.cpk.org.pl oraz w dziale Porady on line.

Jak wyjść ze spirali zadłużenia?

Oczywiście podstawową zasadą przy wychodzeniu z długów jest unikanie dalszego zadłużania się. Jedyny kredyt, po jaki ewentualnie możesz teraz iść do banku, to kredyt konsolidacyjny.

Poniżej przydatne wskazówki:

Strategia działania – wyjście ze spirali zadłużenia

 1. Jeżeli nie masz za co żyć, skorzystaj z pomocy społecznej i innych organizacji pomocowych, ale jak najszybciej przestań się zadłużać!
 2. Postaraj się zacząć spłacać dług jak najszybciej i przestrzegaj zasady systematyczności.
 3. Uporządkuj długi w kolejności od najwyżej do najniżej oprocentowanych.
 4. Spłacaj długi, rozpoczynając od najwyżej oprocentowanego. Ta pożyczka kosztuje Cię najwięcej.
 5. Jeśli jakaś pożyczka wymaga spłaty regularnej raty, przestrzegaj terminów.
 6. Niepłacenie rachunków za czynsz, telefon lub media w żadnym razie nie jest dobrym pomysłem na wygospodarowanie dodatkowych środków na spłatę bieżącego długu. Spójrz na zasadę nr 1.

Postaraj się spłacić wszystkie swoje długi jak najszybciej. Jeżeli możesz przekazać o 50zł więcej niż wynosi minimalna spłata zadłużenia, zrób wszystko, co w Twojej mocy, aby wysłać 100 zł. A może w kolejnym miesiącu będzie to dodatkowe 200zł.? Oczywiste jest, że czas działa na twoja niekorzyść. Im szybciej spłacisz dług, tym mniej będzie Cię kosztował stresu i pieniędzy, tym szybciej zamkniesz za sobą przeszłość i rozpoczniesz życie na nowo.

Co jeszcze możesz zrobić?

 • Poinformuj bank o swoich kłopotach. Możesz uzyskać zamianę rat na malejące, wydłużenie okresu spłaty lub tzw. „wakacje kredytowe”, czyli kilkumiesięczną karencję w spłacie.
 • Możesz zmienić kredyt na korzystniejszy w nowym banku. Zanim jednak podejmiesz taką decyzję, skontaktuj się ze specjalistą, który zna się na kruczkach w umowach i będzie umiał porównać oferty.
 • Jeżeli nie starcza Ci pieniędzy na całą ratę kredytu, spłacaj chociaż jej część – to lepsze niż całkowite zaniechanie spłat.
 • Danie pierwszeństwa spłatom zobowiązania przynosi lepsze efekty niż odkładanie pieniędzy, które zostaną Ci pod koniec miesiąca.
Czego NIE robić w trakcie spłacanie zadłużenia? Nie spłacaj długów pożyczką hipoteczną. Kiedy naruszysz prawo własności swojego domu lub innej nieruchomości, możesz być zmuszona do sprzedaży domu, aby spłacić dług hipoteczny.

Wreszcie nadejdzie czas, kiedy Twoje saldo będzie wynosiło 0zł. Będziesz WOLNA OD DŁUGÓW! Potem może być już tylko lepiej.

następna strona »

Sonda internetowa

Co robisz z oszczędnościami?
trzymam w banku
44%
inwestuje na giełdzie
4%
chowam "w skarpecie"
5%
natychmiast je wydaję
4%
nie mam oszczędności
43%
oddane głosy: 135

Newsletter

Chcę otrzymywać wiadomości dotyczące aktywności w poszczególnych programach Centrum Praw Kobiet

Materiały promocyjne

Europejski Fundusz Spójności
Program Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL
Fundusz Inicjatyw Obywatelskich
Wsparcie instytucji państwowych
Miasto Stołeczne Warszawa
logo
centrum sztuki impart
Women's World Day of Prayer