Fundacja Centrum Praw Kobiet - Finanse

Nasza biblioteka

 • Od przemocy ekonomicznej do niezależności
  Poradnik finansowy dla kobiet
 • Przemoc ekonomiczna
  Przemoc ekonomiczna
 • Wybieram życie
  Wybieram życie

Kalendarium wydarzeń

Brak wydarzeń w wybranym okresie

Nawigacja

Jesteś tutaj:

Treść strony

Skutki

Przemoc ekonomiczna ma poważne i długofalowe skutki dla kobiet i dzieci, które jej doświadczyły.

Jej skutkiem mogą być:

 • ciężkie nerwice,
 • depresja,
 • obniżenie poczucia własnej wartości.

Sprawcy często utwierdzają swoje ofiary w przekonaniu, że są nic nie warte, że bez nich nie dadzą sobie rady. Wiele kobiet nie nabyło umiejętności zarządzania finansami, ponieważ przemoc, jakiej doznawały, skutecznie wykluczyła je z tej sfery życia. Trudno się dziwić, że boją się nieznanego i popełniają błędy.

Kobiety doznające przemocy często wpadają w pułapkę biedy i ubóstwa. Wypadły z rynku pracy, ich kwalifikacje zawodowe się zdezaktualizowały a do tego osiągnęły wiek, w którym bardzo trudno jest znaleźć pracę. Dla coraz większej grupy kobiet poważnym wyzwaniem są wspólnie zaciągnięte kredyty mieszkaniowe, pożyczki na prowadzenie działalności gospodarczej lub kredyty konsumpcyjne. Tego typu zobowiązania potrafią skutecznie i na wiele lat związać ofiarę ze sprawcą. Uzależnione finansowo od męża i pozbawione wiary we własne siły często nie czują się zdolne do opuszczenia krzywdzącego związku, nawet wówczas, gdy sprawca znęca się nad nimi fizycznie. Te zaś, które decydują się odejść, często wracają do partnera.

Badania amerykańskie* wykazują, że głównym powodem, dla którego kobiety powracają do stosującego przemoc partnera są problemy finansowe i brak niezależności ekonomicznej. Nierzadko, uciekając z domu przed przemocą, kobiety nie mają zabezpieczonych żadnych środków finansowych. Wspólne konta lub nawet konto osobiste, do którego sprawca miał
dostęp, może być przez niego całkowicie oczyszczone ze środków.

Innym poważnym problemem dla kobiet, które mają wspólne konto ze sprawcą, może być zaciąganie przez niego kredytów, których spłatą kobieta może być obciążona.

Wszystkie te sytuacje wraz z rekomendacjami właściwego postępowania zostały szczegółowo omówione w poradniku finansowym dla kobiet pt. „Od przemocy ekonomicznej do niezależności”.

*Griffing, S., Ragin, D. F., Sage, R. E., Madry, L., Bingham, L. E., & Primm, B. J. (2002). Domestic violence survivors’ self-identified reasons for returning to abusive relationships. Journal of Interpersonal Violence 16(3) 306-319


 

Sonda internetowa

Co robisz z oszczędnościami?
trzymam w banku
44%
inwestuje na giełdzie
4%
chowam "w skarpecie"
5%
natychmiast je wydaję
4%
nie mam oszczędności
43%
oddane głosy: 135

Newsletter

Chcę otrzymywać wiadomości dotyczące aktywności w poszczególnych programach Centrum Praw Kobiet

Materiały promocyjne

Europejski Fundusz Spójności
Program Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL
Fundusz Inicjatyw Obywatelskich
Wsparcie instytucji państwowych
Miasto Stołeczne Warszawa
logo
centrum sztuki impart
Women's World Day of Prayer