Fundacja Centrum Praw Kobiet - Finanse

Nasza biblioteka

 • Od przemocy ekonomicznej do niezależności
  Poradnik finansowy dla kobiet
 • Przemoc ekonomiczna
  Przemoc ekonomiczna
 • Wybieram życie
  Wybieram życie

Kalendarium wydarzeń

Brak wydarzeń w wybranym okresie

Nawigacja

Jesteś tutaj:

Treść strony

Spłacam zadłużenia

Daj sobie szansę na poczucie większego spokoju, nawet wówczas, kiedy myślisz o wielkości swojego zadłużenia. Jest na to prosty sposób. Spisz swoje wszystkie długi, przyjrzyj im się dokładnie. Zaznacz terminy spłat i oprocentowanie. Oswojony strach nie jest już taki straszny…

Łapię kontrolę nad długami

Lista długów to podstawa. Da Ci możliwość zebrania informacji na temat wszystkich długów, jakie posiadasz: kredytów, pożyczek, debetów itp. W dalszych krokach będzie Ci potrzebna do zaplanowania ich spłaty (patrz artykuł o metodzie ‘kuli śnieżnej’).

W tabeli poniżej wpisujemy różne rodzaje zadłużenia. Jeżeli dłużniczka prowadzi działalność gospodarczą, powinna wpisać całe aktualne zadłużenie, np. umowy leasingu, kredytu firmowego, itp. RRSO oznacza Rzeczywistą Roczną Stopę Procentową. Jest to całkowity (rzeczywisty) koszt pożyczenia pieniędzy od instytucji finansowej. RRSO zawiera: odsetki, prowizje, koszty, ubezpieczenie i opłaty.

Przykładowa lista długów:

Wierzyciel Opis Rata miesięczna Kwota do spłaty Stopa RRSO
Tesco Karta Tesco 120 580 24%
Super Bank Karta kredytowa 300 6.000 18%
Car Leasing Samochód firmowy 1.200 2.800 6,5%
Dom Bank Kredyt hipoteczny 1.800 450.000 7%
Ikea Meble 250 5.200 24,5%
         
Suma 3.670 468.250  

Spłacam według planu

Jeżeli suma Twoich zobowiązań znacznie przewyższa wysokość Twoich kilkumiesięcznych zarobków – najprawdopodobniej będziesz spłacała je na przestrzeni roku a może nawet kilku lat. Poniżej, trzy kroki do skutecznego korzystania z formularza planu rocznej spłaty zadłużenia.

Trzy kroki do skutecznego korzystania z formularza planu rocznej spłaty zadłużenia.

 1. Rozpocznij wypełnianie tabeli od wpisania kwoty, która będzie przeznaczona na spłatę długów w danym miesiącu, która wynika z Twojego budżetu. Miejsce do wpisania znajduje się na dole strony.
 2. Następnie przepisz wszystkie swoje długi, odpowiednio wpisując ratę miesięczną. W przypadku kart kredytowych wpisz minimalną kwotę spłaty.
 3. Następnie od kwoty na spłatę długu odejmij kwotę długu z ostatniej pozycji listy długów, i za każdym razem sprawdzaj na kalkulatorze, jaka kwota pozostaje po zapłaceniu raty. Ważne, abyś zaczynał/a od ostatniej pozycji na liście długów i odpowiednio przesuwał(a) się od pozycji ostatniej do pierwszej.

Tabela poniżej pokazuje metodę uproszczoną. MIN i MAX oznaczają maksymalną lub minimalną możliwą ratę do spłaty w danym miesiącu. Strzałka pokazuje, że wypełnianie tabeli zaczynamy od pozycji długu na ostatnim miejscu i przesuwamy się do góry do kwoty długu na miejscu pierwszym.
 

  Miesiąć 1 Miesiąć 2 Miesiąć 3 Miesiąć 4 Miesiąć 5
Dług 1 Max - - - -
Dług 2 Min Max Max - -
Dług 3 Min Min Min Max Max
Kwota do spłaty ... ... ... ... ...

Skorzystaj również z indywidualnego doradztwa. Adresy specjalistów znajdziesz na www.cpk.org.pl oraz w zakładce Porady online .

Sonda internetowa

Co robisz z oszczędnościami?
trzymam w banku
44%
inwestuje na giełdzie
4%
chowam "w skarpecie"
5%
natychmiast je wydaję
4%
nie mam oszczędności
43%
oddane głosy: 135

Newsletter

Chcę otrzymywać wiadomości dotyczące aktywności w poszczególnych programach Centrum Praw Kobiet

Materiały promocyjne

Europejski Fundusz Spójności
Program Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL
Fundusz Inicjatyw Obywatelskich
Wsparcie instytucji państwowych
Miasto Stołeczne Warszawa
logo
centrum sztuki impart
Women's World Day of Prayer